Universal Serial Bus (USB) Nedir? USB Ne İşe Yarar?Universal Serial Bus (USB)

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber depolama aygıtları da bir parmak kadar küçük bir hale geldi. Yıllar önce, HDD modelleri, oldukça geniş, kalın ve ağır olurken, artık günümüzde, USB bellek olarak adlandırdığımız küçük, şık ve kullanışlı cihazlara dönüştürüldü. Elbette ki halen günümüzde, HDD modelleri de daha fazla depolama alanı kullanılmak üzere tercih edilmektedir. Bunu da unutmamak gerekiyor.

İngilizcesi “Universal Serial Bus” olan USB’nin Türkçesi “Evrensel Seri Veriyolu” dur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bir depolama aygıtı olarak tanımlanabilir. NAND- tipi depolama aygıtı olarak bilinen bu ürünler, ilk olarak, USB Bellek 1.1 olarak, daha sonra da 2.0 ve şimdilerde ise 3.0 şeklinde üretilmeye başlanmıştır. Elbette ki bu da, daha hızlı okuma ve daha hızlı yazma özellikleri demektir diyebiliriz.

Kapasitesi olarak ise, günümüzde 1 TB yani 1000 GB ‘ a kadar yükseldiği görülmektedir. Anlık işlemlerinizi, daha kolay gerçekleştirebilmek, bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara, veri aktarımı, belgeler ve dosyaları kolaylıkla depo edebilmek için de kullanılabilmektedir.

Peki USB’ler Ne İşe Yarar?

Kapasitesine göre binlerce fotoğrafı içerisinde depolama imkânı veren USB bellekler, mp3, veri, raporlar, iş bilgileri ve daha fazlası için de sizlere her an yanınızda taşıma imkânı vermektedir.

Bilgi aktarımı konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır. Evinizde yer alan bilgisayarınız ile iş yerinizde yer alan bilgisayarınız arasında, veri alışverişlerinde sizlere yardımcı olabilmektedir. Yani bu cihazınızda yer alan, fotoğraf, rapor, excell, Word dosyaları gibi pek çok veriyi, diğer bir cihaza aktarabilme konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir. Tak çalıştır özelliğinden, daha hızlı bir kullanım imkânı sunar. Genel olarak ise kapasiteleri şu şekildedir:

 • 1GB
 • 2GB
 • 4GB
 • 8GB
 • 16GB
 • 128GB
 • 256GB
 • 500GB
 • 750GB
 • 1TB

Her ne kadar Türkiye’de 16 GB üzeri belleklerin fiyatları oldukça yüksek olsada, genel olarak yurt dışı kaynaklı USB bellek fiyatları, 1 TB bile olsa uygun fiyatlara bulabilmek mümkündür. İhtiyacınıza göre, yukarıda yer alan USB belleklerden tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Space, the final frontierThese are the voyages of the Starship Enterprise. Its five-year mission: to explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations, to boldly go where no man has gone before. Bayrak Flama İmalatı Olta Bayrak Satışı İzmir. Many say exploration is part of our destiny, but it’s actually our duty to future generations www.izmirbayrak.gen.tr and their quest to ensure the survival of the human species.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Oktay Sinanoğlu Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Kına Nedir? Kınanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gök Taşı (Metorit) ve Meteor Nedir?